O nas


EKONUTA jest kontynuacją pokoleniowej działalności sadowniczej, zapoczątkowanej przez moich rodziców, którzy w 1964 roku założyli sad owocowy. Sad ten składający się głównie z jabłoni takich odmian jak: Malinowa Oberlandzka, Szara Reneta, Złota Reneta, Cesarz Wilhelm, Bancroft, McIntosh, w niezmienionej postaci przetrwał po dziś dzień. Są to drzewa potężnych rozmiarów, dochodzących do 9-10 metrów wysokości i to z ich owoców właśnie, powstają wytwarzane przez nas produkty.

Przez wiele pokoleń, przydomowe sady wzbogacały krajobraz najbliższego otoczenia gospodarstw polskiej wsi. Dostrzegając zanikające stare przydomowe sady, postanowiliśmy przyczynić się również do odtworzenia starych odmian jabłoni i propagować powrót do staropolskiej tradycji przydomowych sadów. Do tego celu wykorzystywać będziemy szczepy odmian jabłoni znajdujących się w naszym sadzie.

IMG_20150813_180609

Sad prowadzony jest wyłącznie metodami ekologicznymi, czyli bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co potwierdzone jest badaniami oraz uzyskanym certyfikatem rolnictwa ekologicznego tak dla sadu, jak i dla wytwarzanych z jego owoców produktów.

A tak wyglądają owoce
IMG_20151023_120403